Balada capartova

Film “Balada capartova” byl dokončen v roce 1969. Je sestaven z původních dokumentárních materiálů z okupace Plzně Rudou armádou v roce 1968. Tyto materiály natočili kameramani František Svoboda a Miloš Havránek za asistence Josefa Peška. Druzí dva jmenovaní byli později zakladatelé plzeňského studia Krátkého filmu Praha. Materiály z mateřské školy byly dotočeny až v r. 1969 v režii ing. Milana Kazdy, který byl rovněž režisérem původních dokumentárních materiálů. Film byl poprvé představen na festivalu v Přerově a později v Brně. Odtud vznikla iniciativa stíhat autory za hanobení spřátelené armády a vedoucích představitelů ČSSR. Všichni jmenovaní byly zatčeni a vyšetřováni na STB Plzeň.

Později byla žaloba vedena pouze proti režisérovi filmu ing. Milanu Kazdovi, ostatní zůčastnění byli překvalifikováni na svědky.

V té době vznikly další filmy: “Normalizace”, který parafrázoval tehdejší trend normalizace vstupu vojsk. Další film “Proč” bez příkras ukazoval skutečné prostředí ve Škodě Plzeň. Film nebyl pouze kritický, ale ukazoval i východisko z této situace, které nabízel útvar hlavního architekta podniku. Pro otřesné záběry z prostředí závodu nebyl film nikdy promítán.

Za natočení těchto filmů byl ing. Milan Kazda podmínečně odsouzen. Dalším již nezveřejněným trestem byl zákaz činnosti, propuštění ze zaměstnání a přesunutí na manuální práce. Toto postihlo i všechny další zúčastněné. Ing. Milan Kazda nemohl nikde ve filmu pracovat až do roku 1989. Ostatní byli po třech letech vzati na milost a pracovat mohli pouze pod dohledem prověřených pracovníků. Omezení bylo zrušeno až po roce 1989.

scénář a režie: Milan Kazda

kamera: František Svoboda (Miloš Havránek, Milan Kazda)

vyrobeno v roce: 1969